
SCHNEIDER ELECTRIC NSYTBS241910 Plastic Enclosure, Flame Retardent, Multipurpose, ABS, 194 mm, IP66, NEMA 4, 4X, 241 mm
SCHNEIDER ELECTRIC NSYTBS241910 Plastic Enclosure, Flame Retardent, Multipurpose, ABS, 194 mm, IP66, NEMA 4, 4X, 241 mm
Product details
| Enclosure Type | Multipurpose |
| Enclosure Material | ABS |
| IP Rating | IP66 |
| NEMA Rating | NEMA 4, 4X |
| External Height - Metric | 241mm |
| External Width - Metric | 194mm |
| External Depth - Metric | 107mm |
| Body Colour | Grey |
| External Height - Imperial | 9.49" |
| External Width - Imperial | 7.64" |
| External Depth - Imperial | 4.21" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | NSYTBS241910 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $83.60
-70%$83.60
$25.08SCHNEIDER ELECTRIC NSYTBS241910 Plastic Enclosure, Flame Retardent, Multipurpose, ABS, 194 mm, IP66, NEMA 4, 4X, 241 mm
Product details
| Enclosure Type | Multipurpose |
| Enclosure Material | ABS |
| IP Rating | IP66 |
| NEMA Rating | NEMA 4, 4X |
| External Height - Metric | 241mm |
| External Width - Metric | 194mm |
| External Depth - Metric | 107mm |
| Body Colour | Grey |
| External Height - Imperial | 9.49" |
| External Width - Imperial | 7.64" |
| External Depth - Imperial | 4.21" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | NSYTBS241910 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Enclosure Type | Multipurpose |
| Enclosure Material | ABS |
| IP Rating | IP66 |
| NEMA Rating | NEMA 4, 4X |
| External Height - Metric | 241mm |
| External Width - Metric | 194mm |
| External Depth - Metric | 107mm |
| Body Colour | Grey |
| External Height - Imperial | 9.49" |
| External Width - Imperial | 7.64" |
| External Depth - Imperial | 4.21" |
| Product Range | - |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | NSYTBS241910 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










