
Schneider Electric XB5AD912R10K Rotary Potentiometer 10 Kohm 1 W ± 10% Harmony XB5 Series Turns Linear
Schneider Electric XB5AD912R10K Rotary Potentiometer 10 Kohm 1 W ± 10% Harmony XB5 Series Turns Linear
Product details
| Track Resistance | 10kohm |
| Power Rating | 1W |
| Resistance Tolerance | ± 10% |
| Product Range | Harmony XB5 Series |
| No. of Turns | 1Turns |
| Track Taper | Linear |
| Potentiometer Mounting | Panel |
| Shaft Diameter | 6mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Knurled Knob |
| Shaft Length | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | XB5AD912R10K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Schneider Electric XB5AD912R10K Rotary Potentiometer 10 Kohm 1 W ± 10% Harmony XB5 Series Turns Linear
Product details
| Track Resistance | 10kohm |
| Power Rating | 1W |
| Resistance Tolerance | ± 10% |
| Product Range | Harmony XB5 Series |
| No. of Turns | 1Turns |
| Track Taper | Linear |
| Potentiometer Mounting | Panel |
| Shaft Diameter | 6mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Knurled Knob |
| Shaft Length | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | XB5AD912R10K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Track Resistance | 10kohm |
| Power Rating | 1W |
| Resistance Tolerance | ± 10% |
| Product Range | Harmony XB5 Series |
| No. of Turns | 1Turns |
| Track Taper | Linear |
| Potentiometer Mounting | Panel |
| Shaft Diameter | 6mm |
| No. of Gangs | 1 |
| Adjustment Type | Knurled Knob |
| Shaft Length | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | SCHNEIDER ELECTRIC |
| Part Number | XB5AD912R10K |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











