SEMIKRON SKM200GB12T4 IGBT Module, Half Bridge, 313 A, 1.8 V, 175 °C, Module
HomeStore
Product Overview
  • Half-bridge switch
  • IGBT4 = 4th generation medium fast Trench IGBT (Infineon)
  • CAL4 = Soft switching 4th generation CAL-diode
  • Integrated gate resistor
  • For higher switching frequencies up to 12kHz
  • UL recognized, file number E63532
Applications
Power Management, Maintenance & Repair
Product details
Technical Specifications
IGBT Configuration
Half Bridge
Collector Emitter Saturation Voltage
1.8V
Operating Temperature Max
175°C
Collector Emitter Voltage Max
1.2kV
Transistor Mounting
Panel
Continuous Collector Current
313A
Power Dissipation
IGBT Termination
Stud
IGBT Technology
IGBT 4 Fast [Trench]
Product Range
Other details
Brand SEMIKRON
Part Number SKM200GB12T4
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • Half-bridge switch
  • Integrated gate resistor
Applications
Product details
Technical Specifications
IGBT Configuration
Half Bridge
1.8V
Operating Temperature Max
175°C
Collector Emitter Voltage Max
1.2kV
Transistor Mounting
Panel
Continuous Collector Current
313A
Power Dissipation
IGBT Termination
Stud
IGBT Technology
IGBT 4 Fast [Trench]
Product Range
Other details
Brand SEMIKRON
Part Number SKM200GB12T4
Description
1.8V
175°C
1.2kV
313A
Part Number SKM200GB12T4
SEMIKRON SKM200GB12T4 IGBT Module, Half Bridge, 313 A, 1.8 V, 175 °C, Module | Tanotis