Stmicroelectronics BTA20-700BWRG BTA20-700BWRG Triac 700 V 20 A TO-220AB 1.5 210 75 mA
HomeStore
The BTA20-700BWRG is a 20A insulated Snubberless� TRIAC uses high performance glass passivated chip technology. The Snubberless concept offers suppression of the RC network and is suitable for applications such as phase control and static switching on inductive or resistive load. With clip assembly technique, the TRIACs provide a superior performance in surge current handling capabilities. By using an internal ceramic pad, the BTA series provides voltage insulated tab (rated at 2500Vrms) complying with UL standards.
  • 20A IT(RMS) ON-state current
  • 700V Vdrm/Vrrm
  • 50mA Maximum IGT (Q1)
Applications
Industrial, Power Management
Other details
Brand STMICROELECTRONICS
Part Number BTA20-700BWRG
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • 20A IT(RMS) ON-state current
  • 700V Vdrm/Vrrm
  • 50mA Maximum IGT (Q1)
Applications
Industrial, Power Management
Other details
Brand STMICROELECTRONICS
Part Number BTA20-700BWRG
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 20A IT(RMS) ON-state current
  • 700V Vdrm/Vrrm
  • 50mA Maximum IGT (Q1)
Part Number BTA20-700BWRG
Stmicroelectronics BTA20-700BWRG BTA20-700BWRG Triac 700 V 20 A TO-220AB 1.5 210 75 mA | Tanotis