TDK B58035U7505M001 Multilayer Ceramic Capacitor, 5 µF, 700 V, ± 20%, 9.1 mm, Surface Mount
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
5µF
Open menu
Capacitance Tolerance
± 20%
Stacking Height
9.1mm
Lead Spacing
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
AEC-Q200
Find similar products
Voltage(DC)
700V
Open menu
Dielectric Characteristic
Capacitor Mounting
Surface Mount
Product Range
B58035U Series
Operating Temperature Max
150°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand TDK
Part Number B58035U7505M001
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Capacitance
5µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Stacking Height
9.1mm
Lead Spacing
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
AEC-Q200
Voltage(DC)
700V
Dielectric Characteristic
Capacitor Mounting
Surface Mount
Product Range
B58035U Series
Operating Temperature Max
150°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Other details
Brand TDK
Part Number B58035U7505M001
5µF
± 20%
9.1mm
-40°C
700V
150°C
Part Number B58035U7505M001
TDK B58035U7505M001 Multilayer Ceramic Capacitor, 5 µF, 700 V, ± 20%, 9.1 mm, Surface Mount | Tanotis