
TE Connectivity T4041017031-000 Sensor Connector M8 Receptacle 3 Contacts PCB Socket Straight Panel Mount
TE Connectivity T4041017031-000 Sensor Connector M8 Receptacle 3 Contacts PCB Socket Straight Panel Mount
Product details
| Product Range | - |
| Sensor Connector Size | M8 |
| Gender | Receptacle |
| No. of Contacts | 3Contacts |
| Sensor Contact Type | PCB Socket |
| Sensor Connector Mounting | Straight Panel Mount |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
| Connector Coding | A Coded |
| Connector Body Material | Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) Body |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 3A |
| Voltage Rating | 60V |
Other details
| Brand | TE CONNECTIVITY |
| Part Number | T4041017031-000 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
TE Connectivity T4041017031-000 Sensor Connector M8 Receptacle 3 Contacts PCB Socket Straight Panel Mount
Product details
| Product Range | - |
| Sensor Connector Size | M8 |
| Gender | Receptacle |
| No. of Contacts | 3Contacts |
| Sensor Contact Type | PCB Socket |
| Sensor Connector Mounting | Straight Panel Mount |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
| Connector Coding | A Coded |
| Connector Body Material | Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) Body |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 3A |
| Voltage Rating | 60V |
Other details
| Brand | TE CONNECTIVITY |
| Part Number | T4041017031-000 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Product Range | - |
| Sensor Connector Size | M8 |
| Gender | Receptacle |
| No. of Contacts | 3Contacts |
| Sensor Contact Type | PCB Socket |
| Sensor Connector Mounting | Straight Panel Mount |
| IP / NEMA Rating | IP67 |
| Connector Coding | A Coded |
| Connector Body Material | Nylon 6.6 (Polyamide 6.6) Body |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Contact Plating | Gold |
| Current Rating | 3A |
| Voltage Rating | 60V |
Other details
| Brand | TE CONNECTIVITY |
| Part Number | T4041017031-000 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.













