Wurth Elektronik 820442711E TVS Varistor 275 V 350 WE-VD Series 710 Disc 14mm Metal Oxide (MOV)
HomeStore
This is a TVS Varistor, 275 V, 350 V, WE-VD Series, 710 V, Disc 14mm, Metal Oxide Varistor (MOV) product from WURTH ELEKTRONIK with the model number 820442711E
Product details
Voltage Rating VAC 275V
Voltage Rating V DC 350V
Product Range WE-VD Series
Clamping Voltage Vc Max 710V
Varistor Case Style Disc 14mm
Varistor Type Metal Oxide Varistor (MOV)
Peak Surge Current @ 8/20µs 6kA
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 125°C
Peak Energy (10/1000uS) 155J
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand WURTH ELEKTRONIK
Part Number 820442711E
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Voltage Rating VAC 275V
Voltage Rating V DC 350V
Product Range WE-VD Series
Clamping Voltage Vc Max 710V
Varistor Case Style Disc 14mm
Peak Energy (10/1000uS) 155J
Other details
Brand WURTH ELEKTRONIK
Part Number 820442711E
Description
Voltage Rating VAC 275V
Voltage Rating V DC 350V
Clamping Voltage Vc Max 710V
Varistor Case Style Disc 14mm
Part Number 820442711E
Wurth Elektronik 820442711E TVS Varistor 275 V 350 WE-VD Series 710 Disc 14mm Metal Oxide (MOV) | Tanotis