XP Power ECP150PS24 ECP150PS24 AC/DC Open Frame Supply (PSU) ITE & Medical 1 Output 150W @ 10CFM 100 W
HomeStore
The ECP150 series minimises the no load power consumption and maximises efficiency to facilitate equipment design to meet the latest environmental legislation. Approved for medical and ITE applications, this range of single output AC/DC power supplies are packaged in a low profile 1.26" height with a foot print of just 2" by 4". The ECP150 provides up to 150W force cooled or 100W convection cooled leading to very high power densities of 14.9W/in³ or 9.9W/in³ respectively. A 12V, 500mA fan supply is included in the design. The power supply contains two fuses and low leakage currents as required by medical applications and is safety approved to operate in a 70°C ambient. The low profile and safety approvals covering ITE and medical standards along with conducted emissions meeting EN55011/22 level B allow the versatile ECP150 series to be used in a vast range of applications.
  • 100W Convection Cooled Rating
  • 150W Forced Cooled Rating
  • 2" x 4" Footprint
  • Low 1.26"Profile
  • High Efficiency, up to 92%
  • High Power Density
  • Medical & ITE Approvals
  • Less than 0.5W No Load Input Power
  • Built-In Fan Supply
  • See Technical Note for information about XP Power's plans for the UKCA Marking
Applications
Medical
Other details
Brand XP POWER
Part Number ECP150PS24
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Certificate of Conformity EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
CAD Multiple Formats EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Technical Notes & Articles EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • 150W Forced Cooled Rating
  • 2" x 4" Footprint
  • Low 1.26"Profile
  • High Efficiency, up to 92%
  • High Power Density
  • Medical & ITE Approvals
  • Built-In Fan Supply
Applications
Medical
Other details
Brand XP POWER
Part Number ECP150PS24
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
  • 150W Forced Cooled Rating
  • 2" x 4" Footprint
  • High Efficiency, up to 92%
Part Number ECP150PS24
XP Power ECP150PS24 ECP150PS24 AC/DC Open Frame Supply (PSU) ITE & Medical 1 Output 150W @ 10CFM 100 W | Tanotis