
AMPHENOL FCI 89361-712LF Wire-To-Board Connector, Minitek Series, IDC / IDT, Receptacle, 12 Contacts, 2 mm
AMPHENOL FCI 89361-712LF Wire-To-Board Connector, Minitek Series, IDC / IDT, Receptacle, 12 Contacts, 2 mm
Product details
| No. of Contacts | 12Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | Minitek Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | IDC / IDT |
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | AMPHENOL FCI |
| Part Number | 89361-712LF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $2.65
-70%$2.65
$0.79AMPHENOL FCI 89361-712LF Wire-To-Board Connector, Minitek Series, IDC / IDT, Receptacle, 12 Contacts, 2 mm
Product details
| No. of Contacts | 12Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | Minitek Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | IDC / IDT |
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | AMPHENOL FCI |
| Part Number | 89361-712LF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| No. of Contacts | 12Contacts |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Gender | Receptacle |
| Product Range | Minitek Series |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
| Contact Termination Type | IDC / IDT |
| Pitch Spacing | 2mm |
| No. of Rows | 2Rows |
Other details
| Brand | AMPHENOL FCI |
| Part Number | 89361-712LF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











