
Amphenol ICC (FCI) 71918-210LF Wire-To-Board Connector 2.54 mm 10 Contacts Header Quickie71918 Series Through Hole 2 Rows
Amphenol ICC (FCI) 71918-210LF Wire-To-Board Connector 2.54 mm 10 Contacts Header Quickie71918 Series Through Hole 2 Rows
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Quickie71918 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
Other details
| Brand | AMPHENOL ICC (FCI) |
| Part Number | 71918-210LF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Enhanced Product Overview EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $2.15
-70%$2.15
$0.64Amphenol ICC (FCI) 71918-210LF Wire-To-Board Connector 2.54 mm 10 Contacts Header Quickie71918 Series Through Hole 2 Rows
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Quickie71918 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
Other details
| Brand | AMPHENOL ICC (FCI) |
| Part Number | 71918-210LF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Enhanced Product Overview EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 10Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Quickie71918 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Phosphor Bronze |
Other details
| Brand | AMPHENOL ICC (FCI) |
| Part Number | 71918-210LF |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| Enhanced Product Overview EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











