BOURNS SRR1208-6R5ML Power Inductor (SMD), 6.5 µH, 6 A, Shielded, 8.4 A, SRR1208 Series
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Inductance
6.5µH
Inductor Construction
Shielded
Product Range
SRR1208 Series
DC Resistance Max
0.018ohm
Product Length
12.7mm
Product Height
8.5mm
RMS Current (Irms)
6A
Saturation Current (Isat)
8.4A
Inductor Case / Package
Inductance Tolerance
± 20%
Product Width
12.7mm
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR1208-6R5ML
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Inductance
6.5µH
Inductor Construction
Shielded
Product Range
SRR1208 Series
DC Resistance Max
0.018ohm
Product Length
12.7mm
Product Height
8.5mm
RMS Current (Irms)
6A
Saturation Current (Isat)
8.4A
Inductor Case / Package
Inductance Tolerance
± 20%
Product Width
12.7mm
SVHC
No SVHC (25-Jun-2025)
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR1208-6R5ML
6.5µH
0.018ohm
12.7mm
8.5mm
6A
8.4A
± 20%
12.7mm
Part Number SRR1208-6R5ML
BOURNS SRR1208-6R5ML Power Inductor (SMD), 6.5 µH, 6 A, Shielded, 8.4 A, SRR1208 Series | Tanotis