Bourns SRR1260-270M Power Inductor (SMD) 27 µH 3.6 A Shielded 3.3 SRR1260 Series 12.5mm x 6mm
HomeStore
This is a Power Inductor (SMD), 27 µH, 3.6 A, Shielded, 3.3 A, SRR1260 Series, 12.5mm x 12.5mm x 6mm product from BOURNS with the model number SRR1260-270M
Product details
Inductance 27µH
RMS Current (Irms) 3.6A
Inductor Construction Shielded
Saturation Current (Isat) 3.3A
Product Range SRR1260 Series
Power Inductor Case 12.5mm x 12.5mm x 6mm
DC Resistance Max 0.045ohm
Inductance Tolerance ± 20%
RoHS Phthalates Compliant To Be Advised
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR1260-270M
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Inductance 27µH
RMS Current (Irms) 3.6A
Inductor Construction Shielded
Saturation Current (Isat) 3.3A
Product Range SRR1260 Series
DC Resistance Max 0.045ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Other details
Brand BOURNS
Part Number SRR1260-270M
Description
Inductance 27µH
RMS Current (Irms) 3.6A
Saturation Current (Isat) 3.3A
DC Resistance Max 0.045ohm
Inductance Tolerance ± 20%
Part Number SRR1260-270M
Bourns SRR1260-270M Power Inductor (SMD) 27 µH 3.6 A Shielded 3.3 SRR1260 Series 12.5mm x 6mm | Tanotis