EPCOS B41888C6278M000 Electrolytic Capacitor, 2700 µF, 50 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 105°C, Polar
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
2700µF
Open menu
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
10000 hours @ 105°C
Open menu
Capacitor Case / Package
Product Diameter
18mm
Product Width
Product Range
B41888 Series
Ripple Current
4A
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Voltage(DC)
50V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Polarity
Polar
Lead Spacing
7.5mm
Product Length
Product Height
40mm
ESR
0.02ohm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
AEC-Q200
Other details
Brand EPCOS
Part Number B41888C6278M000
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Capacitance
2700µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
10000 hours @ 105°C
Capacitor Case / Package
Product Diameter
18mm
Product Width
Product Range
B41888 Series
Ripple Current
4A
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Voltage(DC)
50V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Polarity
Polar
Lead Spacing
7.5mm
Product Length
Product Height
40mm
ESR
0.02ohm
Operating Temperature Min
-55°C
Qualification
AEC-Q200
Other details
Brand EPCOS
Part Number B41888C6278M000
2700µF
± 20%
10000 hours @ 105°C
18mm
4A
105°C
50V
7.5mm
40mm
0.02ohm
-55°C
Part Number B41888C6278M000
EPCOS B41888C6278M000 Electrolytic Capacitor, 2700 µF, 50 V, ± 20%, Radial Leaded, 10000 hours @ 105°C, Polar | Tanotis