EPCOS B43703B5478M600 Electrolytic Capacitor, 4700 µF, 450 V, ± 20%, Screw, 12000 hours @ 85°C
HomeStore
Capacitance
4700µF
Capacitor Terminals
Screw
Product Diameter
76.9mm
Open menu
Lead Spacing
31.7mm
Ripple Current
15.4A
Operating Temperature Max
85°C
Voltage(DC)
450V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
12000 hours @ 85°C
Product Range
B43703 Series
Product Height
105.7mm
ESR
0.02ohm
Operating Temperature Min
-40°C
Brand EPCOS
Part Number B43703B5478M600
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Capacitance
4700µF
Voltage(AC)
Capacitor Terminals
Screw
Product Diameter
76.9mm
Lead Spacing
31.7mm
Ripple Current
15.4A
Operating Temperature Max
85°C
Voltage(DC)
450V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
12000 hours @ 85°C
Product Range
B43703 Series
Product Height
105.7mm
ESR
0.02ohm
Operating Temperature Min
-40°C
Brand EPCOS
Part Number B43703B5478M600
4700µF
76.9mm
31.7mm
15.4A
85°C
450V
± 20%
12000 hours @ 85°C
105.7mm
0.02ohm
-40°C
Part Number B43703B5478M600
EPCOS B43703B5478M600 Electrolytic Capacitor, 4700 µF, 450 V, ± 20%, Screw, 12000 hours @ 85°C | Tanotis