EPCOS B43705A9688M600 Electrolytic Capacitor, 6800 µF, 400 V, ± 20%, Screw, 12000 hours @ 85°C
HomeStore
Capacitance
6800µF
Capacitor Terminals
Screw
Product Diameter
76.9mm
Open menu
Lead Spacing
31.7mm
Ripple Current
26A
Operating Temperature Max
85°C
Voltage(DC)
400V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
12000 hours @ 85°C
Product Range
B43705 Series
Product Height
143.2mm
ESR
0.01ohm
Operating Temperature Min
-40°C
Brand EPCOS
Part Number B43705A9688M600
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Capacitance
6800µF
Voltage(AC)
Capacitor Terminals
Screw
Product Diameter
76.9mm
Lead Spacing
31.7mm
Ripple Current
26A
Operating Temperature Max
85°C
Voltage(DC)
400V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
12000 hours @ 85°C
Product Range
B43705 Series
Product Height
143.2mm
ESR
0.01ohm
Operating Temperature Min
-40°C
Brand EPCOS
Part Number B43705A9688M600
6800µF
76.9mm
31.7mm
26A
85°C
400V
± 20%
12000 hours @ 85°C
143.2mm
0.01ohm
-40°C
Part Number B43705A9688M600
EPCOS B43705A9688M600 Electrolytic Capacitor, 6800 µF, 400 V, ± 20%, Screw, 12000 hours @ 85°C | Tanotis