EPCOS B43727A9109M600 Electrolytic Capacitor, 10000 µF, 400 V, ± 20%, Screw, 12000 hours @ 85°C
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
10000µF
Open menu
Voltage(AC)
Capacitor Terminals
Screw
Polarity
Polar
Product Diameter
76.9mm
Open menu
Lead Spacing
31.7mm
Ripple Current
22.9A
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Voltage(DC)
400V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
12000 hours @ 85°C
Product Range
B43727 Series
Product Height
130.7mm
ESR
0.012ohm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand EPCOS
Part Number B43727A9109M600
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
10000µF
Voltage(AC)
Capacitor Terminals
Screw
Polarity
Polar
Product Diameter
76.9mm
Lead Spacing
31.7mm
Ripple Current
22.9A
Operating Temperature Max
85°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Voltage(DC)
400V
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
12000 hours @ 85°C
Product Range
B43727 Series
Product Height
130.7mm
ESR
0.012ohm
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand EPCOS
Part Number B43727A9109M600
10000µF
76.9mm
31.7mm
22.9A
85°C
400V
± 20%
12000 hours @ 85°C
130.7mm
0.012ohm
-40°C
Part Number B43727A9109M600
EPCOS B43727A9109M600 Electrolytic Capacitor, 10000 µF, 400 V, ± 20%, Screw, 12000 hours @ 85°C | Tanotis