HAMMOND 1551USB3GY IP54 Grey ABS USB Enclosure - 65x30x15.5mm
HomeStore
  • Designed for dongles or PCBs with USB Type A connectors
  • Satin texture finish
  • Recessed cover for label installation
  • Lid with two self tapping screws
  • 4 PCB standoffs moulded into base
Product details
External Depth - Imperial 2.56"
Body Colour Grey
External Width - Metric 30mm
Enclosure Type USB
NEMA Rating -
External Height - Metric 15.5mm
External Height - Imperial 0.61"
External Width - Imperial 1.18"
Product Range 1551USB Series
IP Rating IP54
External Depth - Metric 65mm
Enclosure Material ABS
Other details
Brand HAMMOND
Part Number 1551USB3GY
Quantity Each
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
  • Satin texture finish
Product details
Body Colour Grey
External Width - Metric 30mm
Enclosure Type USB
NEMA Rating -
Product Range 1551USB Series
IP Rating IP54
External Depth - Metric 65mm
Enclosure Material ABS
Other details
Brand HAMMOND
Part Number 1551USB3GY
Description
External Width - Metric 30mm
External Depth - Metric 65mm
Part Number 1551USB3GY
HAMMOND 1551USB3GY IP54 Grey ABS USB Enclosure - 65x30x15.5mm | Tanotis