HAMMOND 1555F2F17GY IP67 Polycarbonate Enclosure with Flanged Lid - 120x91x37mm
HomeStore
This is a IP67 Polycarbonate Enclosure with Flanged Lid - 120x91x37mm product from HAMMOND with the model number 1555F2F17GY
Product details
Enclosure Type Wall Mount
Enclosure Material Polycarbonate
IP Rating IP67
NEMA Rating NEMA 4, 4X
External Height - Metric 37mm
External Width - Metric 91mm
External Depth - Metric 120mm
Body Colour Grey
External Height - Imperial 1.46"
External Width - Imperial 3.6"
External Depth - Imperial 4.72"
Product Range 1555F Series
Other details
Brand HAMMOND
Part Number 1555F2F17GY
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
3D Product Image EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Enclosure Type Wall Mount
IP Rating IP67
NEMA Rating NEMA 4, 4X
External Height - Metric 37mm
External Width - Metric 91mm
External Depth - Metric 120mm
Body Colour Grey
External Width - Imperial 3.6"
Product Range 1555F Series
Other details
Brand HAMMOND
Part Number 1555F2F17GY
Quantity Each
Description
External Height - Metric 37mm
External Width - Metric 91mm
External Depth - Metric 120mm
External Width - Imperial 3.6"
Product Range 1555F Series
Part Number 1555F2F17GY
HAMMOND 1555F2F17GY IP67 Polycarbonate Enclosure with Flanged Lid - 120x91x37mm | Tanotis