HAMMOND 1591DFLGY Plastic Enclosure, Flame Retardant, Multipurpose, ABS, 80 mm, IP54, 150 mm
HomeStore
This is a Plastic Enclosure, Flame Retardant, Multipurpose, ABS, 80 mm, IP54, 150 mm product from HAMMOND with the model number 1591DFLGY
Product details
Enclosure Type Multipurpose
Enclosure Material ABS
IP Rating IP54
NEMA Rating -
External Height - Metric 150mm
External Width - Metric 80mm
External Depth - Metric 50mm
Body Colour Grey
External Height - Imperial 5.91"
External Width - Imperial 3.15"
External Depth - Imperial 1.97"
Product Range -
Other details
Brand HAMMOND
Part Number 1591DFLGY
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Drawing EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Enclosure Type Multipurpose
Enclosure Material ABS
IP Rating IP54
NEMA Rating -
External Height - Metric 150mm
External Width - Metric 80mm
External Depth - Metric 50mm
Body Colour Grey
Product Range -
Other details
Brand HAMMOND
Part Number 1591DFLGY
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
External Height - Metric 150mm
External Width - Metric 80mm
External Depth - Metric 50mm
Part Number 1591DFLGY
HAMMOND 1591DFLGY Plastic Enclosure, Flame Retardant, Multipurpose, ABS, 80 mm, IP54, 150 mm | Tanotis