Harwin G125-3241096M3 Wire-To-Board Connector 1.25 mm 10 Contacts Header Gecko SL G125 Series Crimp 2 Rows
- With Reverse Fix floating hex-socket head fixings
- 2A per contact (all electrically loaded; 2.8A per individual contact)
- 4-finger Patented* contact design to maintain electrical contact through high vibration and shock
- Improved operating temperature range: -65°C to +150°C
- 1,000 Mating cycles durability
- Low outgassing properties - 0.68% TML, 0.01% CVCM, 0.26 WVR (Water Vapour Recovered)
- Keyway Polarisation Points - 3 polarising points on each component prevent mis-mating
Other details
| Brand | HARWIN |
| Part Number | G125-3241096M3 |
| Quantity | Each |
| Drawing EN | |
| Manufacturer Catalogue EN | |
| Miscellaneous EN | |
| Enhanced Product Overview EN | |
| One Page Summary EN |
Other details
| Brand | HARWIN |
| Quantity | Each |
| Drawing EN | |
| Miscellaneous EN | |
| One Page Summary EN |
Description