HELLERMANNTYTON 553-41251 Heat Shrink Tubing, 3:1, 0.472 ", 12 mm, White, 59 ft, 18 m TULT12-4WH-PO-X-WH (54)
- Shrink ratio is 3:1, supplied diameter is 12mm, recovered diameter is 4mm, white colour
- Good mechanical strength and resistance to organic solvents and chemicals
- Highly flexible
- Fulfils UL224 VW-1 and CSA requirements
- Easy label design with TagPrint Pro 3.0
- Polyolefin cross-linked (PO-X) material
- Operating temperature range from -55°C to +135°C
Applications
Industrial
Product details
| Shrink Ratio: 3:1 |
| I.D. Supplied - Imperial: 0.472" |
| I.D. Supplied - Metric: 12mm |
| Shrink Tubing / Boot Colour: White |
| Length - Imperial: 59ft |
| Length - Metric: 18m |
| I.D. Recovered Max - Imperial: 0.157" |
| I.D. Recovered Max - Metric: 4mm |
| Shrink Tubing / Boot Material: Crosslinked PO (Polyolefin) |
| Product Range: TULT |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | 553-41251 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
- Highly flexible
Applications
Industrial
Product details
| Shrink Ratio: 3:1 |
| Length - Imperial: 59ft |
| Length - Metric: 18m |
| Product Range: TULT |
Other details
| Brand | HELLERMANNTYTON |
| Part Number | 553-41251 |
| Quantity | Each |
Description