HELLERMANNTYTON HA67-44.4-7.4 Adhesive Lined Heat Shrink Tubing, Heavy Wall, 44.4 mm, 1.748 ", 6:1, Black, 3.28 ft, 1.22 m
HomeStore
  • Simplifies cable repair
  • Environmental sealing and excellent insulation
  • Resistant to impact and abrasion
  • 120�C Minimum shrink temperature
  • 20kV/mm Dielectric strength
  • -55 to 110�C Operating temperature range
Applications
Safety, Aerospace, Defence, Military, Industrial
Product details
Length - Metric 1.22m
Shrink Tubing / Boot Material PO (Polyolefin)
Shrink Ratio 6:1
I.D. Recovered Max - Imperial 0.291"
I.D. Supplied - Imperial 1.748"
Length - Imperial 3.28ft
I.D. Supplied - Metric 44.4mm
Product Range -
I.D. Recovered Max - Metric 7.4mm
Shrink Tubing / Boot Colour Black
Other details
Brand HELLERMANNTYTON
Part Number HA67-44.4-7.4
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Simplifies cable repair
  • 20kV/mm Dielectric strength
Applications
Product details
Length - Metric 1.22m
Shrink Ratio 6:1
Length - Imperial 3.28ft
I.D. Supplied - Metric 44.4mm
Product Range -
Other details
Brand HELLERMANNTYTON
Part Number HA67-44.4-7.4
Description
  • 20kV/mm Dielectric strength
I.D. Supplied - Metric 44.4mm
Part Number HA67-44.4-7.4
HELLERMANNTYTON HA67-44.4-7.4 Adhesive Lined Heat Shrink Tubing, Heavy Wall, 44.4 mm, 1.748 ", 6:1, Black, 3.28 ft, 1.22 m | Tanotis