INFINEON AIMZA75R020M1HXKSA1 Silicon Carbide MOSFET, Single, N Channel, 75 A, 750 V, 0.018 ohm, TO-247
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
MOSFET Module Configuration
Single
Continuous Drain Current Id
75A
Open menu
Drain Source On State Resistance
0.018ohm
Open menu
No. of Pins
4Pins
Gate Source Threshold Voltage Max
5.6V
Operating Temperature Max
175°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Find similar products
Channel Type
N Channel
Drain Source Voltage Vds
750V
Transistor Case Style
TO-247
Rds(on) Test Voltage
20V
Power Dissipation
278W
Product Range
CoolSiC Gen 1 Series
Other details
Brand INFINEON
Part Number AIMZA75R020M1HXKSA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
MOSFET Module Configuration
Single
Continuous Drain Current Id
75A
0.018ohm
No. of Pins
4Pins
5.6V
Operating Temperature Max
175°C
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Channel Type
N Channel
Drain Source Voltage Vds
750V
Transistor Case Style
TO-247
Rds(on) Test Voltage
20V
Power Dissipation
278W
Product Range
CoolSiC Gen 1 Series
Other details
Brand INFINEON
75A
0.018ohm
4Pins
5.6V
175°C
750V
20V
278W
INFINEON AIMZA75R020M1HXKSA1 Silicon Carbide MOSFET, Single, N Channel, 75 A, 750 V, 0.018 ohm, TO-247 | Tanotis