INFINEON DD180N16SHPSA1 Diode Module, 1.6 kV, 226 A, 1.39 V, Dual Series, Module, 3 Pins DD180N16S, SP001495438
HomeStore
Product Overview
Warnings
Product details
Technical Specifications
Repetitive Peak Reverse Voltage
1.6kV
Forward Voltage Max
1.39V
Diode Case Style
Module
Operating Temperature Max
135°C
Diode Mounting
Panel
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Average Forward Current
226A
Diode Module Configuration
Dual Series
No. of Pins
3Pins
Forward Surge Current
5.75kA
Product Range
Other details
Brand INFINEON
Part Number DD180N16SHPSA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
Warnings
Product details
Technical Specifications
1.6kV
Forward Voltage Max
1.39V
Diode Case Style
Module
Operating Temperature Max
135°C
Diode Mounting
Panel
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Average Forward Current
226A
Diode Module Configuration
Dual Series
No. of Pins
3Pins
Forward Surge Current
5.75kA
Product Range
Other details
Brand INFINEON
Part Number DD180N16SHPSA1
Description
1.6kV
1.39V
135°C
226A
3Pins
Part Number DD180N16SHPSA1
INFINEON DD180N16SHPSA1 Diode Module, 1.6 kV, 226 A, 1.39 V, Dual Series, Module, 3 Pins DD180N16S, SP001495438 | Tanotis