INFINEON DD380N22KXPSA1 Diode Module, 2.2 kV, 393 A, 1.16 V, Dual Series, Module, 3 Pins DD380N22K, SP006031460
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Repetitive Peak Reverse Voltage
2.2kV
Forward Voltage Max
1.16V
Diode Case Style
Module
Operating Temperature Max
150°C
Diode Mounting
Panel
SVHC
Lead (21-Jan-2025)
Average Forward Current
393A
Diode Module Configuration
Dual Series
No. of Pins
3Pins
Forward Surge Current
15kA
Product Range
Other details
Brand INFINEON
Part Number DD380N22KXPSA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
2.2kV
Forward Voltage Max
1.16V
Diode Case Style
Module
Operating Temperature Max
150°C
Diode Mounting
Panel
SVHC
Lead (21-Jan-2025)
Average Forward Current
393A
Diode Module Configuration
Dual Series
No. of Pins
3Pins
Forward Surge Current
15kA
Product Range
Other details
Brand INFINEON
Part Number DD380N22KXPSA1
2.2kV
1.16V
150°C
393A
3Pins
Part Number DD380N22KXPSA1
INFINEON DD380N22KXPSA1 Diode Module, 2.2 kV, 393 A, 1.16 V, Dual Series, Module, 3 Pins DD380N22K, SP006031460 | Tanotis