INFINEON FP15R12W1T4B11BOMA1 IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 28 A, 1.85 V, 130 W, 150 °C, Module FP15R12W1T4_B11, SP000707712
HomeStore
Warnings
Product details
IGBT Configuration: PIM Three Phase Input Rectifier
Continuous Collector Current: 28A
Collector Emitter Saturation Voltage: 1.85V
Power Dissipation: 130W
Operating Temperature Max: 150°C
Transistor Case Style: Module
IGBT Termination: Press Fit
Collector Emitter Voltage Max: 1.2kV
IGBT Technology: IGBT 4 [Trench/Field Stop]
Transistor Mounting: Panel
Product Range: EasyPIM 1B
Other details
Brand INFINEON
Part Number FP15R12W1T4B11BOMA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Warnings
Product details
Power Dissipation: 130W
Transistor Case Style: Module
IGBT Termination: Press Fit
Transistor Mounting: Panel
Product Range: EasyPIM 1B
Other details
Brand INFINEON
Description
Power Dissipation: 130W
INFINEON FP15R12W1T4B11BOMA1 IGBT Module, PIM Three Phase Input Rectifier, 28 A, 1.85 V, 130 W, 150 °C, Module FP15R12W1T4_B11, SP000707712 | Tanotis