INFINEON FS02MR12A8MA2BBPSA1 MOSFET Transistor, N Channel, 390 A, 1.2 kV, 0.0019 ohm, 18 V, 4.55 V
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Channel Type
N Channel
Drain Source Voltage Vds
1.2kV
Rds(on) Test Voltage
18V
Power Dissipation
Product Range
HybridPACK Series
Continuous Drain Current Id
390A
Drain Source On State Resistance
0.0019ohm
Gate Source Threshold Voltage Max
4.55V
Operating Temperature Max
175°C
SVHC
Lead (21-Jan-2025)
Other details
Brand INFINEON
Part Number FS02MR12A8MA2BBPSA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
Channel Type
N Channel
Drain Source Voltage Vds
1.2kV
Rds(on) Test Voltage
18V
Power Dissipation
Product Range
HybridPACK Series
Continuous Drain Current Id
390A
0.0019ohm
4.55V
Operating Temperature Max
175°C
SVHC
Lead (21-Jan-2025)
Other details
Brand INFINEON
1.2kV
18V
390A
0.0019ohm
4.55V
175°C
INFINEON FS02MR12A8MA2BBPSA1 MOSFET Transistor, N Channel, 390 A, 1.2 kV, 0.0019 ohm, 18 V, 4.55 V | Tanotis