INFINEON IMT65R057M1HXUMA1 Silicon Carbide MOSFET, N Channel, 44 A, 650 V, 0.057 ohm, HSOF SP005716844
HomeStore
Product details
MOSFET Module Configuration: -
Channel Type: N Channel
Continuous Drain Current Id: 44A
Drain Source Voltage Vds: 650V
Drain Source On State Resistance: 0.057ohm
Transistor Case Style: HSOF
No. of Pins: 8Pins
Rds(on) Test Voltage: 18V
Gate Source Threshold Voltage Max: 5.7V
Power Dissipation: 203W
Operating Temperature Max: 175°C
Product Range: CoolSiC Trench Series
Other details
Brand INFINEON
Part Number IMT65R057M1HXUMA1
Quantity Each (Supplied on Cut Tape)
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
More Images
INFINEON IMT65R057M1HXUMA1 Silicon Carbide MOSFET, N Channel, 44 A, 650 V, 0.057 ohm, HSOF SP005716844 - Image 2
Product details
MOSFET Module Configuration: -
Channel Type: N Channel
Drain Source Voltage Vds: 650V
Transistor Case Style: HSOF
No. of Pins: 8Pins
Rds(on) Test Voltage: 18V
Power Dissipation: 203W
Other details
Brand INFINEON
Part Number IMT65R057M1HXUMA1
Drain Source Voltage Vds: 650V
No. of Pins: 8Pins
Rds(on) Test Voltage: 18V
Power Dissipation: 203W
Part Number IMT65R057M1HXUMA1
INFINEON IMT65R057M1HXUMA1 Silicon Carbide MOSFET, N Channel, 44 A, 650 V, 0.057 ohm, HSOF SP005716844 | Tanotis