INFINEON IPW60R070C6FKSA1 Power MOSFET, N Channel, 600 V, 53 A, 0.07 ohm, TO-247, Through Hole
HomeStore
Product Overview
Warnings
Product details
Technical Specifications
Channel Type
N Channel
Continuous Drain Current Id
53A
Transistor Case Style
TO-247
Rds(on) Test Voltage
10V
Power Dissipation
391W
Operating Temperature Max
150°C
Qualification
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Drain Source Voltage Vds
600V
Drain Source On State Resistance
0.07ohm
Transistor Mounting
Through Hole
Gate Source Threshold Voltage Max
3V
No. of Pins
3Pins
Product Range
CoolMOS C6
MSL
Other details
Brand INFINEON
Part Number IPW60R070C6FKSA1
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product Overview
Warnings
Product details
Technical Specifications
Channel Type
N Channel
Continuous Drain Current Id
53A
Transistor Case Style
TO-247
Rds(on) Test Voltage
10V
Power Dissipation
391W
Operating Temperature Max
150°C
Qualification
SVHC
No SVHC (21-Jan-2025)
Drain Source Voltage Vds
600V
0.07ohm
Transistor Mounting
Through Hole
3V
No. of Pins
3Pins
Product Range
CoolMOS C6
MSL
Other details
Brand INFINEON
Part Number IPW60R070C6FKSA1
Description
53A
10V
391W
150°C
600V
0.07ohm
3V
3Pins
Part Number IPW60R070C6FKSA1
INFINEON IPW60R070C6FKSA1 Power MOSFET, N Channel, 600 V, 53 A, 0.07 ohm, TO-247, Through Hole | Tanotis