IXYS SEMICONDUCTOR DSP25-16A Standard Recovery Diode, 1.6 kV, 28 A, Dual Series, 700 mV, 300 A
HomeStore
  • Improved thermal behaviour
  • 0.81V Threshold voltage
  • 13.8mR Slope resistance
  • 160W at 25°C Total power dissipation
  • 10pF at 400V/1MHz Junction capacitance
  • Epoxy meets UL94V-0
Applications
Power Management
Warnings
Product details
Repetitive Peak Reverse Voltage: 1.6kV
Average Forward Current: 28A
Diode Configuration: Dual Series
Forward Voltage Max: 700mV
Reverse Recovery Time: -
Forward Surge Current: 300A
Operating Temperature Max: 180°C
Diode Case Style: TO-247AD
No. of Pins: 3Pins
Product Range: DSP25
Qualification: -
Other details
Brand IXYS SEMICONDUCTOR
Part Number DSP25-16A
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Improved thermal behaviour
  • 0.81V Threshold voltage
  • 13.8mR Slope resistance
  • Epoxy meets UL94V-0
Applications
Power Management
Warnings
Product details
Average Forward Current: 28A
Forward Voltage Max: 700mV
Reverse Recovery Time: -
Forward Surge Current: 300A
Diode Case Style: TO-247AD
No. of Pins: 3Pins
Product Range: DSP25
Qualification: -
Other details
Brand IXYS SEMICONDUCTOR
Part Number DSP25-16A
Description
  • 0.81V Threshold voltage
Average Forward Current: 28A
Forward Voltage Max: 700mV
Forward Surge Current: 300A
No. of Pins: 3Pins
Part Number DSP25-16A
IXYS SEMICONDUCTOR DSP25-16A Standard Recovery Diode, 1.6 kV, 28 A, Dual Series, 700 mV, 300 A | Tanotis