Ixys Semiconductor DSS25-0025B DSS25-0025B Schottky Rectifier 25 V A Single TO-220AC 2 Pins 520 mV
HomeStore
  • Very low Vf
  • Extremely low switching losses
  • Low IRM values
  • Improved thermal behaviour
  • High reliability circuit operation
  • Low voltage peaks for reduced protection circuits
  • Low noise switching
  • UL94V-0 Flammability rating
Applications
Power Management, Industrial
Other details
Brand IXYS SEMICONDUCTOR
Part Number DSS25-0025B
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Change Notice EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
  • Very low Vf
  • Low IRM values
  • Improved thermal behaviour
  • Low noise switching
  • UL94V-0 Flammability rating
Applications
Power Management, Industrial
Other details
Brand IXYS SEMICONDUCTOR
Part Number DSS25-0025B
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Part Number DSS25-0025B
Ixys Semiconductor DSS25-0025B DSS25-0025B Schottky Rectifier 25 V A Single TO-220AC 2 Pins 520 mV | Tanotis