KEMET ALS30A472MF200 Electrolytic Capacitor, Long Life, 4700 µF, 200 V, ALS30 Series, 19000 hours @ 85°C, ± 20%, Screw
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, Long Life, 4700 µF, 200 V, ALS30 Series, 19000 hours @ 85°C, ± 20%, Screw product from KEMET with the model number ALS30A472MF200
Product details
Capacitance 4700µF
Voltage Rating 200V
Product Range ALS30 Series
Lifetime @ Temperature 19000 hours @ 85°C
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Screw
Diameter 66mm
Lead Spacing 28.5mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 85°C
Height 105mm
ESR 0.033ohm
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand KEMET
Part Number ALS30A472MF200
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 4700µF
Voltage Rating 200V
Product Range ALS30 Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Screw
Diameter 66mm
Lead Spacing 28.5mm
Operating Temperature Max 85°C
Height 105mm
ESR 0.033ohm
Other details
Brand KEMET
Part Number ALS30A472MF200
Quantity Each
Product Information
Shipping & Returns
Description
Capacitance 4700µF
Voltage Rating 200V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 66mm
Lead Spacing 28.5mm
Operating Temperature Max 85°C
Height 105mm
ESR 0.033ohm
Part Number ALS30A472MF200
KEMET ALS30A472MF200 Electrolytic Capacitor, Long Life, 4700 µF, 200 V, ALS30 Series, 19000 hours @ 85°C, ± 20%, Screw | Tanotis