Kemet ALS41A102KF400 Electrolytic Capacitor 1000 µF 400 V ALS41 Series 7000 Hours @ 105°C ± 20% Screw
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 1000 µF, 400 V, ALS41 Series, 7000 hours @ 105°C, ± 20%, Screw product from KEMET with the model number ALS41A102KF400
Product details
Capacitance 1000µF
Voltage Rating 400V
Product Range ALS41 Series
Lifetime @ Temperature 7000 hours @ 105°C
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Screw
Diameter 51mm
Lead Spacing 22.2mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Height 105mm
ESR 0.124ohm
Automotive Qualification Standard -
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand KEMET
Part Number ALS41A102KF400
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Manufacturer Catalogue EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 1000µF
Voltage Rating 400V
Product Range ALS41 Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Screw
Diameter 51mm
Lead Spacing 22.2mm
Height 105mm
ESR 0.124ohm
RoHS Phthalates Compliant Yes
Other details
Brand KEMET
Part Number ALS41A102KF400
Quantity Each
Description
Capacitance 1000µF
Voltage Rating 400V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 51mm
Lead Spacing 22.2mm
Height 105mm
ESR 0.124ohm
Part Number ALS41A102KF400
Kemet ALS41A102KF400 Electrolytic Capacitor 1000 µF 400 V ALS41 Series 7000 Hours @ 105°C ± 20% Screw | Tanotis