KEMET ALS70A472NF500 Electrolytic Capacitor, 4700 µF, 500 V, ALS70 Series, ± 20%, Screw, 77 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 4700 µF, 500 V, ALS70 Series, ± 20%, Screw, 77 mm product from KEMET with the model number ALS70A472NF500
Product details
Operating Temperature Min -40°C
Capacitor Terminals Screw
Operating Temperature Max 85°C
Lifetime @ Temperature 20000 hours @ 85°C
Voltage Rating 500V
Product Range ALS70 Series
Diameter 77mm
Automotive Qualification Standard -
ESR 0.059ohm
Capacitance 4700µF
Lead Spacing 31.8mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Height 105mm
Other details
Brand KEMET
Part Number ALS70A472NF500
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
One Page Summary EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitor Terminals Screw
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating 500V
Product Range ALS70 Series
Diameter 77mm
ESR 0.059ohm
Capacitance 4700µF
Lead Spacing 31.8mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Height 105mm
Other details
Brand KEMET
Part Number ALS70A472NF500
Quantity Each
Description
Operating Temperature Max 85°C
Voltage Rating 500V
Diameter 77mm
ESR 0.059ohm
Capacitance 4700µF
Lead Spacing 31.8mm
Capacitance Tolerance ± 20%
Height 105mm
Part Number ALS70A472NF500
KEMET ALS70A472NF500 Electrolytic Capacitor, 4700 µF, 500 V, ALS70 Series, ± 20%, Screw, 77 mm | Tanotis