KYOCERA AVX REF1013221M050B Electrolytic Capacitor, 220 µF, 50 V, ± 20%, Radial Leaded, 5000 hours @ 105°C, Polar
HomeStore
Capacitance
220µF
Open menu
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
5000 hours @ 105°C
Product Diameter
10mm
Ripple Current
1.029A
Operating Temperature Max
105°C
Voltage(DC)
50V
Lead Spacing
5mm
Product Length
Product Height
13mm
ESR
Operating Temperature Min
-40°C
Brand KYOCERA AVX
Part Number REF1013221M050B
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Capacitance
220µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
5000 hours @ 105°C
Capacitor Case / Package
Product Diameter
10mm
Ripple Current
1.029A
Operating Temperature Max
105°C
Voltage(DC)
50V
Lead Spacing
5mm
Product Length
Product Height
13mm
ESR
Operating Temperature Min
-40°C
Brand KYOCERA AVX
Part Number REF1013221M050B
220µF
± 20%
5000 hours @ 105°C
10mm
1.029A
105°C
50V
5mm
13mm
-40°C
Part Number REF1013221M050B
KYOCERA AVX REF1013221M050B Electrolytic Capacitor, 220 µF, 50 V, ± 20%, Radial Leaded, 5000 hours @ 105°C, Polar | Tanotis