KYOCERA AVX REF1016101M100B Electrolytic Capacitor, 100 µF, 100 V, ± 20%, Radial Leaded, 5000 hours @ 105°C, Polar
HomeStore
Capacitance
100µF
Open menu
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
5000 hours @ 105°C
Product Diameter
10mm
Ripple Current
750mA
Operating Temperature Max
105°C
Voltage(DC)
100V
Lead Spacing
5mm
Product Length
Product Height
16mm
ESR
Operating Temperature Min
-40°C
Brand KYOCERA AVX
Part Number REF1016101M100B
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-71%
Capacitance
100µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
5000 hours @ 105°C
Capacitor Case / Package
Product Diameter
10mm
Ripple Current
750mA
Operating Temperature Max
105°C
Voltage(DC)
100V
Lead Spacing
5mm
Product Length
Product Height
16mm
ESR
Operating Temperature Min
-40°C
Brand KYOCERA AVX
Part Number REF1016101M100B
100µF
± 20%
5000 hours @ 105°C
10mm
750mA
105°C
100V
5mm
16mm
-40°C
Part Number REF1016101M100B
KYOCERA AVX REF1016101M100B Electrolytic Capacitor, 100 µF, 100 V, ± 20%, Radial Leaded, 5000 hours @ 105°C, Polar | Tanotis