KYOCERA AVX REF1830152M063B Electrolytic Capacitor, 1500 µF, 63 V, ± 20%, Radial Leaded, 6000 hours @ 105°C, Polar
HomeStore
Product details
Technical Specifications
Find similar products
Capacitance
1500µF
Open menu
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
6000 hours @ 105°C
Open menu
Capacitor Case / Package
Product Diameter
18mm
Product Width
Product Range
REF Series
Ripple Current
2.15A
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
Bis(a,a-dimethylbenzyl) peroxide (21-Jan-2025)
Find similar products
Voltage(DC)
63V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Polarity
Polar
Lead Spacing
7.5mm
Product Length
Product Height
30mm
ESR
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand KYOCERA AVX
Part Number REF1830152M063B
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Technical Specifications
Capacitance
1500µF
Capacitance Tolerance
± 20%
Lifetime @ Temperature
6000 hours @ 105°C
Capacitor Case / Package
Product Diameter
18mm
Product Width
Product Range
REF Series
Ripple Current
2.15A
Operating Temperature Max
105°C
SVHC
Voltage(DC)
63V
Capacitor Terminals
Radial Leaded
Polarity
Polar
Lead Spacing
7.5mm
Product Length
Product Height
30mm
ESR
Operating Temperature Min
-40°C
Qualification
Other details
Brand KYOCERA AVX
Part Number REF1830152M063B
1500µF
± 20%
6000 hours @ 105°C
18mm
2.15A
105°C
63V
7.5mm
30mm
-40°C
Part Number REF1830152M063B
KYOCERA AVX REF1830152M063B Electrolytic Capacitor, 1500 µF, 63 V, ± 20%, Radial Leaded, 6000 hours @ 105°C, Polar | Tanotis