LITTELFUSE MMO74-12IO6 THYRISTOR MODULE, SCR, 53A, 1.2KV
HomeStore
Product details
Technical Specifications
SCR Module Type
Antiparallel SCR
Gate Trigger Current Max
100mA
On State RMS Current
53A
Operating Temperature Max
150°C
Thyristor Case Style
SOT-227B
Thyristor Mounting
Panel
SVHC
To Be Advised
Peak Repetitive Off State Voltage
1.2kV
Average Forward Current
34A
Gate Trigger Voltage Max
1.5V
Repetitive Peak Reverse Voltage
1.2kV
No. of Pins
4Pins
Product Range
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number MMO74-12IO6
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
Technical Specifications
SCR Module Type
Antiparallel SCR
Gate Trigger Current Max
100mA
On State RMS Current
53A
Operating Temperature Max
150°C
Thyristor Case Style
SOT-227B
Thyristor Mounting
Panel
SVHC
To Be Advised
1.2kV
Average Forward Current
34A
Gate Trigger Voltage Max
1.5V
1.2kV
No. of Pins
4Pins
Product Range
Other details
Brand LITTELFUSE
Part Number MMO74-12IO6
100mA
53A
150°C
1.2kV
34A
1.5V
1.2kV
4Pins
Part Number MMO74-12IO6
LITTELFUSE MMO74-12IO6 THYRISTOR MODULE, SCR, 53A, 1.2KV | Tanotis