
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX11311GTJ+ Analogue to Digital Converter, 12 bit, 400 kSPS, Single, 5.25 V, 4.75 V, TQFN
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX11311GTJ+ Analogue to Digital Converter, 12 bit, 400 kSPS, Single, 5.25 V, 4.75 V, TQFN
Product details
| Resolution (Bits) | 12bit |
| Sampling Rate | 400kSPS |
| Supply Voltage Type | Single |
| Supply Voltage Min | 5.25V |
| Supply Voltage Max | 4.75V |
| ADC / DAC Case Style | TQFN |
| No. of Pins | 32Pins |
| Input Channel Type | Differential, Pseudo Differential, Single Ended |
| Data Interface | I2C |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Packaging | Each |
| Product Range | Quad 8-Bit Flash ADCs |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX11311GTJ+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MAXIM INTEGRATED PRODUCTS MAX11311GTJ+ Analogue to Digital Converter, 12 bit, 400 kSPS, Single, 5.25 V, 4.75 V, TQFN
Product details
| Resolution (Bits) | 12bit |
| Sampling Rate | 400kSPS |
| Supply Voltage Type | Single |
| Supply Voltage Min | 5.25V |
| Supply Voltage Max | 4.75V |
| ADC / DAC Case Style | TQFN |
| No. of Pins | 32Pins |
| Input Channel Type | Differential, Pseudo Differential, Single Ended |
| Data Interface | I2C |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Packaging | Each |
| Product Range | Quad 8-Bit Flash ADCs |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX11311GTJ+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Resolution (Bits) | 12bit |
| Sampling Rate | 400kSPS |
| Supply Voltage Type | Single |
| Supply Voltage Min | 5.25V |
| Supply Voltage Max | 4.75V |
| ADC / DAC Case Style | TQFN |
| No. of Pins | 32Pins |
| Input Channel Type | Differential, Pseudo Differential, Single Ended |
| Data Interface | I2C |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Packaging | Each |
| Product Range | Quad 8-Bit Flash ADCs |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX11311GTJ+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










