
Maxim Integrated Products MAX197BCWI+ Analogue to Digital Converter 12 bit 100 Ksps Parallel Single 4.75 V
Maxim Integrated Products MAX197BCWI+ Analogue to Digital Converter 12 bit 100 Ksps Parallel Single 4.75 V
Product details
| Resolution (Bits) | 12bit |
| Sampling Rate | 100kSPS |
| Input Channel Type | Parallel |
| Data Interface | Parallel |
| Supply Voltage Type | Single |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| ADC / DAC Case Style | SOIC |
| No. of Pins | 28Pins |
| Operating Temperature Min | 0?C |
| Operating Temperature Max | 70?C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX197BCWI+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Maxim Integrated Products MAX197BCWI+ Analogue to Digital Converter 12 bit 100 Ksps Parallel Single 4.75 V
Product details
| Resolution (Bits) | 12bit |
| Sampling Rate | 100kSPS |
| Input Channel Type | Parallel |
| Data Interface | Parallel |
| Supply Voltage Type | Single |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| ADC / DAC Case Style | SOIC |
| No. of Pins | 28Pins |
| Operating Temperature Min | 0?C |
| Operating Temperature Max | 70?C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX197BCWI+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Resolution (Bits) | 12bit |
| Sampling Rate | 100kSPS |
| Input Channel Type | Parallel |
| Data Interface | Parallel |
| Supply Voltage Type | Single |
| Supply Voltage Min | 4.75V |
| Supply Voltage Max | 5.25V |
| ADC / DAC Case Style | SOIC |
| No. of Pins | 28Pins |
| Operating Temperature Min | 0?C |
| Operating Temperature Max | 70?C |
| Product Range | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
Other details
| Brand | MAXIM INTEGRATED PRODUCTS |
| Part Number | MAX197BCWI+ |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them.










