
MICROCHIP MCP3204-CI/P Analogue to Digital Converter, 12 bit, 100 kSPS, Single, 2.7 V, 5.5 V, DIP
MICROCHIP MCP3204-CI/P Analogue to Digital Converter, 12 bit, 100 kSPS, Single, 2.7 V, 5.5 V, DIP
- Analog inputs programmable as single-ended or pseudo-differential pairs
- Low power CMOS technology
Applications
Sensing & Instrumentation, Automation & Process Control
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Resolution (Bits) | 12bit |
| ADC / DAC Case Style | DIP |
| Supply Voltage Type | Single |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Sampling Rate | 100kSPS |
| Data Interface | Serial, SPI |
| No. of Pins | 14Pins |
| Product Range | Quad 12-Bit SAR ADCs |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Input Channel Type | Pseudo Differential, Single Ended |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP3204-CI/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MICROCHIP MCP3204-CI/P Analogue to Digital Converter, 12 bit, 100 kSPS, Single, 2.7 V, 5.5 V, DIP
- Analog inputs programmable as single-ended or pseudo-differential pairs
- Low power CMOS technology
Applications
Sensing & Instrumentation, Automation & Process Control
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Resolution (Bits) | 12bit |
| ADC / DAC Case Style | DIP |
| Supply Voltage Type | Single |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Sampling Rate | 100kSPS |
| Data Interface | Serial, SPI |
| No. of Pins | 14Pins |
| Product Range | Quad 12-Bit SAR ADCs |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Input Channel Type | Pseudo Differential, Single Ended |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP3204-CI/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Analog inputs programmable as single-ended or pseudo-differential pairs
- Low power CMOS technology
Applications
Sensing & Instrumentation, Automation & Process Control
Product details
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Resolution (Bits) | 12bit |
| ADC / DAC Case Style | DIP |
| Supply Voltage Type | Single |
| Operating Temperature Max | 85°C |
| Sampling Rate | 100kSPS |
| Data Interface | Serial, SPI |
| No. of Pins | 14Pins |
| Product Range | Quad 12-Bit SAR ADCs |
| Automotive Qualification Standard | AEC-Q100 |
| Supply Voltage Min | 2.7V |
| Packaging | Each |
| Supply Voltage Max | 5.5V |
| Input Channel Type | Pseudo Differential, Single Ended |
| MSL | - |
Other details
| Brand | MICROCHIP |
| Part Number | MCP3204-CI/P |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Product Change Notice EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.










