MEAN WELL XLC-60-24-S LED Driver, W/Strain-Relief, LED Lighting, 60 W, 24 VDC, 2.5 A, Constant Voltage, 110 V
HomeStore
Product Overview
XLC-60-24-S is an XLC-60 series 60W constant power and constant voltage output LED driver. XLC-60 is designed based on the latest safety regulations with 3 in 1 and DALI-2 dimming. XLC-60 can also be adjusted for brightness with a push button as a simple way dimming, so it provides more flexibility for LED lighting application. Typical applications include recessed light, downlight, panel light, commercial lighting, decorative lighting, LED strip lighting and DALI digital lighting.
  • Constant voltage mode output of 24V and 2.5A default current
  • Voltage range from 110 to 305VAC (155 to 400VDC) and 47 to 63Hz frequency range
  • Plastic housing with class ? and PFC design
  • Meet UL8750 Class 2 / Class P power unit
  • Flicker free, complying with CE ErP directive
  • Stand by power consumption <lt/>0.5W
  • Meet emergency lighting (EL) application
  • Minimum dimming level 0.1% (DALI-2DT6)
  • 5 years warranty
  • With strain-relief (independent casing type )
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
LED Lighting
Output Voltage Max
24VDC
LED Driver Mode
Constant Voltage
Input Voltage Max
305V
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Output Power Max
60W
Output Current
2.5A
Input Voltage Min
110V
Product Range
XLC-60 Series
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number XLC-60-24-S
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product Overview
  • 5 years warranty
Product details
Technical Specifications
Power Supply Applications
LED Lighting
Output Voltage Max
24VDC
LED Driver Mode
Constant Voltage
Input Voltage Max
305V
SVHC
No SVHC (27-Jun-2024)
Output Power Max
60W
Output Current
2.5A
Input Voltage Min
110V
Product Range
XLC-60 Series
Other details
Brand MEAN WELL
Part Number XLC-60-24-S
Description
24VDC
305V
60W
2.5A
110V
Part Number XLC-60-24-S
MEAN WELL XLC-60-24-S LED Driver, W/Strain-Relief, LED Lighting, 60 W, 24 VDC, 2.5 A, Constant Voltage, 110 V | Tanotis