Microchip MSC035SMA170B4 MSC035SMA170B4 Silicon Carbide Mosfet Single N Channel 68 A 1.7 kV 0.035 ohm TO-247 New
HomeStore
This is a MSC035SMA170B4 Silicon Carbide MOSFET , Single, N Channel, 68 A, 1.7 kV, 0.035 ohm, TO-247 New product from MICROCHIP with the model number MSC035SMA170B4
Product details
MOSFET Configuration Single
Transistor Polarity N Channel
Continuous Drain Current Id 68A
Drain Source Voltage Vds 1.7kV
On Resistance Rds(on) 0.035ohm
Transistor Case Style TO-247
No. of Pins 4Pins
Rds(on) Test Voltage Vgs 20V
Threshold Voltage Vgs 3.25V
Power Dissipation Pd 370W
Operating Temperature Max 175°C
Product Range -
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number MSC035SMA170B4
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
-70%
Product details
MOSFET Configuration Single
Transistor Polarity N Channel
Drain Source Voltage Vds 1.7kV
On Resistance Rds(on) 0.035ohm
Transistor Case Style TO-247
No. of Pins 4Pins
Rds(on) Test Voltage Vgs 20V
Threshold Voltage Vgs 3.25V
Power Dissipation Pd 370W
Product Range -
Other details
Brand MICROCHIP
Part Number MSC035SMA170B4
Description
Drain Source Voltage Vds 1.7kV
On Resistance Rds(on) 0.035ohm
No. of Pins 4Pins
Rds(on) Test Voltage Vgs 20V
Threshold Voltage Vgs 3.25V
Power Dissipation Pd 370W
Part Number MSC035SMA170B4
Microchip MSC035SMA170B4 MSC035SMA170B4 Silicon Carbide Mosfet Single N Channel 68 A 1.7 kV 0.035 ohm TO-247 New | Tanotis