
Molex 43650-0502 Wire-To-Board Connector 3 mm 5 Contacts Header Micro-Fit 3.0 43650 Series Through Hole 1 Rows
Molex 43650-0502 Wire-To-Board Connector 3 mm 5 Contacts Header Micro-Fit 3.0 43650 Series Through Hole 1 Rows
Product details
| Pitch Spacing | 3mm |
| No. of Contacts | 5Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Micro-Fit 3.0 43650 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 1Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass Alloy |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 43650-0502 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Molex 43650-0502 Wire-To-Board Connector 3 mm 5 Contacts Header Micro-Fit 3.0 43650 Series Through Hole 1 Rows
Product details
| Pitch Spacing | 3mm |
| No. of Contacts | 5Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Micro-Fit 3.0 43650 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 1Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass Alloy |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 43650-0502 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 3mm |
| No. of Contacts | 5Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | Micro-Fit 3.0 43650 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 1Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass Alloy |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 43650-0502 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| 3D Product Image EN | |
| Packaging / Drawing / Footprint EN | |
| CAD CadSoft_EAGLE EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











