
Molex 90130-1240 Wire-To-Board Connector 2.54 mm 40 Contacts Header C-Grid III 90130 Series Through Hole
Molex 90130-1240 Wire-To-Board Connector 2.54 mm 40 Contacts Header C-Grid III 90130 Series Through Hole
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 40Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | C-Grid III 90130 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 90130-1240 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Molex 90130-1240 Wire-To-Board Connector 2.54 mm 40 Contacts Header C-Grid III 90130 Series Through Hole
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 40Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | C-Grid III 90130 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 90130-1240 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Pitch Spacing | 2.54mm |
| No. of Contacts | 40Contacts |
| Gender | Header |
| Product Range | C-Grid III 90130 Series |
| Contact Termination Type | Through Hole |
| No. of Rows | 2Rows |
| Contact Plating | Gold Plated Contacts |
| Contact Material | Brass |
Other details
| Brand | MOLEX |
| Part Number | 90130-1240 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN | |
| Drawing EN | |
| CAD Multiple Formats EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











