
MULTICOMP MC001134 Metal Enclosure, Die Cast, Wall Mount, Aluminium Alloy, IP65, 90.5 mm, 260 mm
MULTICOMP MC001134 Metal Enclosure, Die Cast, Wall Mount, Aluminium Alloy, IP65, 90.5 mm, 260 mm
Product details
| Enclosure Type | Wall Mount |
| Enclosure Material | Aluminium Alloy |
| IP Rating | IP65 |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 90.5mm |
| External Width - Metric | 260mm |
| External Depth - Metric | 160mm |
| Body Colour | Black |
| External Height - Imperial | 3.57" |
| External Width - Imperial | 10.24" |
| External Depth - Imperial | 6.3" |
| Product Range | G1XX Series |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC001134 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $56.85
-70%$56.85
$17.05MULTICOMP MC001134 Metal Enclosure, Die Cast, Wall Mount, Aluminium Alloy, IP65, 90.5 mm, 260 mm
Product details
| Enclosure Type | Wall Mount |
| Enclosure Material | Aluminium Alloy |
| IP Rating | IP65 |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 90.5mm |
| External Width - Metric | 260mm |
| External Depth - Metric | 160mm |
| Body Colour | Black |
| External Height - Imperial | 3.57" |
| External Width - Imperial | 10.24" |
| External Depth - Imperial | 6.3" |
| Product Range | G1XX Series |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC001134 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Enclosure Type | Wall Mount |
| Enclosure Material | Aluminium Alloy |
| IP Rating | IP65 |
| NEMA Rating | - |
| External Height - Metric | 90.5mm |
| External Width - Metric | 260mm |
| External Depth - Metric | 160mm |
| Body Colour | Black |
| External Height - Imperial | 3.57" |
| External Width - Imperial | 10.24" |
| External Depth - Imperial | 6.3" |
| Product Range | G1XX Series |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC001134 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.











