
Multicomp MC002686 Axial FAN 40MM 12VDC 7CFM 20.6DBA
Product details
| Supply Voltage | 12V |
| Current Type | DC |
| Fan Frame Size | 40mm |
| External Depth | 10mm |
| Noise Rating | 20.6dBA |
| Flow Rate - Imperial | 7cu.ft/min |
| Flow Rate - Metric | 0.198m³/min |
| Bearing Type | Vapo |
| Power Connection Type | 2 Lead Wires |
| Current Rating | 48mA |
| Product Range | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC002686 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Original: $8.71
-70%$8.71
$2.61Multicomp MC002686 Axial FAN 40MM 12VDC 7CFM 20.6DBA
Product details
| Supply Voltage | 12V |
| Current Type | DC |
| Fan Frame Size | 40mm |
| External Depth | 10mm |
| Noise Rating | 20.6dBA |
| Flow Rate - Imperial | 7cu.ft/min |
| Flow Rate - Metric | 0.198m³/min |
| Bearing Type | Vapo |
| Power Connection Type | 2 Lead Wires |
| Current Rating | 48mA |
| Product Range | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC002686 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Supply Voltage | 12V |
| Current Type | DC |
| Fan Frame Size | 40mm |
| External Depth | 10mm |
| Noise Rating | 20.6dBA |
| Flow Rate - Imperial | 7cu.ft/min |
| Flow Rate - Metric | 0.198m³/min |
| Bearing Type | Vapo |
| Power Connection Type | 2 Lead Wires |
| Current Rating | 48mA |
| Product Range | - |
| RoHS Phthalates Compliant | To Be Advised |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MC002686 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks⢠or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









