MULTICOMP MCGLR50V106M5X11 Electrolytic Capacitor, 10 µF, 50 V, MCGLR Series, ± 20%, Radial Leaded, 5 mm
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, 10 µF, 50 V, MCGLR Series, ± 20%, Radial Leaded, 5 mm product from MULTICOMP with the model number MCGLR50V106M5X11
Product details
Capacitance 10µF
Voltage Rating 50V
Product Range MCGLR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Radial Leaded
Diameter 5mm
Packaging Each
Lead Spacing 2mm
Height 11mm
Operating Temperature Min -55°C
Operating Temperature Max 105°C
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105°C
ESR -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCGLR50V106M5X11
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 10µF
Voltage Rating 50V
Product Range MCGLR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 5mm
Packaging Each
Lead Spacing 2mm
Height 11mm
ESR -
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCGLR50V106M5X11
Description
Capacitance 10µF
Voltage Rating 50V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 5mm
Lead Spacing 2mm
Height 11mm
Part Number MCGLR50V106M5X11
MULTICOMP MCGLR50V106M5X11 Electrolytic Capacitor, 10 µF, 50 V, MCGLR Series, ± 20%, Radial Leaded, 5 mm | Tanotis