MULTICOMP MCHPR63V228M25X26 Electrolytic Capacitor, Snap-in, 2200 µF, 63 V, HPR Series, 2000 hours @ 105°C, ± 20%
HomeStore
This is a Electrolytic Capacitor, Snap-in, 2200 µF, 63 V, HPR Series, 2000 hours @ 105°C, ± 20% product from MULTICOMP with the model number MCHPR63V228M25X26
Product details
Capacitance 2200µF
Voltage Rating 63V
Product Range HPR Series
Lifetime @ Temperature 2000 hours @ 105°C
Capacitance Tolerance ± 20%
Capacitor Terminals Quick Connect, Snap-In
Diameter 25mm
Lead Spacing 10mm
Operating Temperature Min -40°C
Operating Temperature Max 105°C
Height 26mm
ESR -
Automotive Qualification Standard -
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCHPR63V228M25X26
Quantity Each
Technical Data Sheet EN Download technical document - datasheet - Tanotis India
Product details
Capacitance 2200µF
Voltage Rating 63V
Product Range HPR Series
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 25mm
Lead Spacing 10mm
Height 26mm
ESR -
Other details
Brand MULTICOMP
Part Number MCHPR63V228M25X26
Description
Capacitance 2200µF
Voltage Rating 63V
Capacitance Tolerance ± 20%
Diameter 25mm
Lead Spacing 10mm
Height 26mm
Part Number MCHPR63V228M25X26
MULTICOMP MCHPR63V228M25X26 Electrolytic Capacitor, Snap-in, 2200 µF, 63 V, HPR Series, 2000 hours @ 105°C, ± 20% | Tanotis