
MULTICOMP MCHPR63V228M25X26 Electrolytic Capacitor, Snap-in, 2200 µF, 63 V, HPR Series, 2000 hours @ 105°C, ± 20%
MULTICOMP MCHPR63V228M25X26 Electrolytic Capacitor, Snap-in, 2200 µF, 63 V, HPR Series, 2000 hours @ 105°C, ± 20%
Product details
| Capacitance | 2200µF |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | HPR Series |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Diameter | 25mm |
| Lead Spacing | 10mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Height | 26mm |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCHPR63V228M25X26 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MULTICOMP MCHPR63V228M25X26 Electrolytic Capacitor, Snap-in, 2200 µF, 63 V, HPR Series, 2000 hours @ 105°C, ± 20%
Product details
| Capacitance | 2200µF |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | HPR Series |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Diameter | 25mm |
| Lead Spacing | 10mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Height | 26mm |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCHPR63V228M25X26 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Product details
| Capacitance | 2200µF |
| Voltage Rating | 63V |
| Product Range | HPR Series |
| Lifetime @ Temperature | 2000 hours @ 105°C |
| Capacitance Tolerance | ± 20% |
| Capacitor Terminals | Quick Connect, Snap-In |
| Diameter | 25mm |
| Lead Spacing | 10mm |
| Operating Temperature Min | -40°C |
| Operating Temperature Max | 105°C |
| Height | 26mm |
| ESR | - |
| Automotive Qualification Standard | - |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCHPR63V228M25X26 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









