MULTICOMP MCMHR35V336M6.3X7 Electrolytic Capacitor, 33 �F, 35 V, MCMHR Series, � 20%, Radial Leaded, 6.3 mm
MULTICOMP MCMHR35V336M6.3X7 Electrolytic Capacitor, 33 �F, 35 V, MCMHR Series, � 20%, Radial Leaded, 6.3 mm
- Rated voltage range from 6.3VDC to 63VDC
- �20% tolerance
- Endurance is 1000h at 105�C
- Operating temperature range -40�C to 105�C
- Capacitor size varies from 4mm x 7mm to 8mm x 9mm (D x L)
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105�C |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 105�C |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | MCMHR Series |
| Diameter | 6.3mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 33�F |
| Lead Spacing | 2.5mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 7mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCMHR35V336M6.3X7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
MULTICOMP MCMHR35V336M6.3X7 Electrolytic Capacitor, 33 �F, 35 V, MCMHR Series, � 20%, Radial Leaded, 6.3 mm
- Rated voltage range from 6.3VDC to 63VDC
- �20% tolerance
- Endurance is 1000h at 105�C
- Operating temperature range -40�C to 105�C
- Capacitor size varies from 4mm x 7mm to 8mm x 9mm (D x L)
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105�C |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 105�C |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | MCMHR Series |
| Diameter | 6.3mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 33�F |
| Lead Spacing | 2.5mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 7mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCMHR35V336M6.3X7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Rated voltage range from 6.3VDC to 63VDC
- �20% tolerance
- Endurance is 1000h at 105�C
- Operating temperature range -40�C to 105�C
- Capacitor size varies from 4mm x 7mm to 8mm x 9mm (D x L)
Applications
Industrial, Power Management, Consumer Electronics, Portable Devices
Product details
| Operating Temperature Min | -40�C |
| Capacitor Terminals | Radial Leaded |
| Operating Temperature Max | 105�C |
| Lifetime @ Temperature | 1000 hours @ 105�C |
| Voltage Rating | 35V |
| Product Range | MCMHR Series |
| Diameter | 6.3mm |
| Automotive Qualification Standard | - |
| ESR | - |
| Capacitance | 33�F |
| Lead Spacing | 2.5mm |
| Capacitance Tolerance | � 20% |
| Packaging | Each |
| Height | 7mm |
Other details
| Brand | MULTICOMP |
| Part Number | MCMHR35V336M6.3X7 |
| Quantity | Each |
| Technical Data Sheet EN |
All product and company names are trademarks™ or registered® trademarks of their respective holders. Use of them does not imply any affiliation with or endorsement by them. Image is for illustrative purposes only. Please refer to product description.









